11th September 2022 – Chermside BC

Chermside Bowls Club was the venue for Brisbane Northside Arm Bowlers Association Inc on Sunday 11th September 2022. We had 24 players from 13 Clubs competing. We had players from Toombul, Northern Suburbs, Caboolture Lakes, Coorparoo, Pine Rivers, Aspley, Narangba, Kallangur, Bramble Bay, Glasshouse, Samford and Brighton competing. It was a great effort from all who attended!

Marko Kendes (Toombul) and Ken Nelson (NSBC) were the winners of our 2x4x2 Pairs Event with a 2 + 22 and Runners up were our Judy Wyman (Caboolture Lakes) and Max Drysdale (Coorparoo) with 2 + 13. It was a hard fought competition again.

Graeme Pitt and Pat Fitzell (Pine Rivers) were the winners of our 3 Bowls Pairs with a 2 + 5 and Runners Up were Russell Walmsley and Martyn Walton (Glasshouse) with a 2 + 3.

Overall winners for the day were Ken Nelson (NSBC) and Marko Kendes (Toombul) with a 4 + 23 and Runners Up were Graeme Pitt and Pat Fitzell (Pine Rivers) and Peter Leddy and Rob Glazebrook (Aspley) with a 4 + 8. It doesn’t get tighter than that.

There were a lot of closely fought games on the day.

I would like to thank Chermside Bowls Club for their continued support and lovely sandwiches and catering for the day. We hope to see you again in 2023.

Our random draw was Sponsored by Progressive Realty – Linda Walters as usual and we give a big thank you to Linda for her continued support.

Results – Chermside 11/9/22 – BNABAi
GAME 1 – 2 x 4 x 2
Lead Skip Game 1
1 Marko Kendes (Toombul) Ken Nelson (NSBC) 2 + 22
2 Judy Wyman (Caboolture Lakes) Max Drysdale (Coorparoo) 2 + 13
3 Trevor Gray (Pine Rivers) Jeff Bell (Scarborough) 2 + 11
4 Peter Leddy (Aspley) Rob Glazebrook (Aspley) 2 + 6
5 Graeme Pitt (Pine Rivers) Pat Fitzell (Pine Rivers) 2 + 3
6 Carol James (Narangba) Shonna Armstrong (Kallangur) 2 + 1
7 Gwen McVeigh (Caboolture Lakes) Ben Pratap (Caboolture Lakes) 0 – 1
8 Marg Rosier (Kallangur) Brian Armstrong (Kallangur) 0 – 3
9 Max Barton (Bramble Bay) Michael Doyle (Everton Park) 0 – 6
10 Russell Walmsley (Glasshouse) Martyn Walton (Glasshouse) 0 – 11
11 Dave James (Narangba) Allan Svenson (Samford) 0 – 13
12 John Swift (Aspley) Barry Ball (Brighton) 0 – 22
Lead Skip Game 2
1 Graeme Pitt (Pine Rivers) Pat Fitzell (Pine Rivers) 2 + 5
2 Russell Walmsley (Glasshouse) Martyn Walton (Glasshouse) 2 + 3
3 Peter Leddy (Aspley) Rob Glazebrook (Aspley) 2 + 2
4 Max Barton (Bramble Bay) Michael Doyle (Everton Park) 2 + 2
5 Marko Kendes (Toombul) Ken Nelson (NSBC) 2 + 1
6 Marg Rosier (Kallangur) Brian Armstrong (Kallangur) 2 + 1
7 Dave James (Narangba) Allan Svenson (Samford) 0 – 1
8 Trevor Gray (Pine Rivers) Jeff Bell (Scarborough) 0 – 1
9 Carol James (Narangba) Shonna Armstrong (Kallangur) 0 – 2
10 Gwen McVeigh (Caboolture Lakes) Ben Pratap (Caboolture Lakes) 0 – 2
11 John Swift (Aspley) Barry Ball (Brighton) 0 – 3
12 Judy Wyman (Caboolture Lakes) Max Drysdale (Coorparoo) 0 – 5
OVERALL
Lead Skip Combined
1 Ken Nelson (NSBC) Marko Kendes (Toombul) 4 + 23
2 Graeme Pitt (Pine Rivers) Pat Fitzell (Pine Rivers) 4 + 8
3 Peter Leddy (Aspley) Rob Glazebrook (Aspley) 4 + 8
4 Trevor Gray (Pine Rivers) Jeff Bell (Scarborough) 2 + 10
5 Judy Wyman (Caboolture Lakes) Max Drysdale (Coorparoo) 2 + 8
6 Carol James (Narangba) Shonna Armstrong (Kallangur) 2 – 1
7 Marg Rosier (Kallangur) Brian Armstrong (Kallangur) 2 – 2
8 Max Barton (Bramble Bay) Michael Doyle (Everton Park) 2 – 4
9 Russell Walmsley (Glasshouse) Martyn Walton (Glasshouse) 2 – 8
10 Gwen McVeigh (Caboolture Lakes) Ben Pratap (Caboolture Lakes) 0 – 3
11 Dave James (Narangba) Allan Svenson (Samford) 0 – 14
12 John Swift (Aspley) Barry Ball (Brighton) 0 – 25