13th June 2021 – Glasshouse

Glasshouse Country Bowls Club was the venue for Brisbane Northside Arm Bowlers Association Inc on Sunday 13th June 2021 and it was a great day out as usual.

We had a field of 26 at this event. We had players from 15 Clubs in attendance Carina, Bramble Bay, Ferny Grove, Glasshouse, Maleny, Narangba, Aspley, Caboolture Lakes, Kallangur, Pine Rivers, Scarborough, Hamilton, Northern Suburbs, Geebung and Donnybrook.

The winners of our 2x4x2 Pairs Event with a 2 + 24 were David Pearson (Carina) and Tony Watson (Bramble Bay). Runners-Up were Vince Knauth (Ferny Grove) and Gwen McVeigh (Caboolture Lakes) with a 2 + 7.

The winners of our 3 Bowls Pairs with a 2 + 17 were David Pearson (Carina) and Tony Watson (Bramble Bay). Runners Up were Dave James (Narangba) and Joe Walters (Maleny) with a 2 + 8.

Overall winners for the day were David Pearson (Carina) and Tony Watson (Bramble Bay) with a 4 + 41 and Runners Up were Brian Armstrong (Kallangur) and Derek Bone (Pine Rivers) with a 4 + 5.

We also had a Triples event this tournament and the winners were James Hunt (Geebung), Tony Passini (Aspley) and Nev Hoey (Donnybrook) with a 4 + 5.

Well played to everyone involved and it was great to see so many new members and players.

I would like to thank Glasshouse Country Bowls Club for their hospitality and we look forward to coming back again next year.

Pictured above: Winners of our Random Draw Fuel Cards Sponsored by Progressive Realty: Martyn Walton (Glasshouse), Judy Wyman, Caboolture Lakes and Derek Bone (Pine Rivers).

Congratulations to all of our winners and thanks to our major sponsor Linda from Progressive Realty.

Results – Glasshouse 13/6/21 – BNABAi
GAME 1 – 2 x 4 x 2
Lead Skip Game 1
1 Tony Watson (Bramble Bay) David Pearson (Carina) 2 + 24
2 Vince Knauth (Ferny Grove) Gwen McVeigh (Caboolture Lakes) 2 + 7
3 Jim Hanna (Hamilton) Les Joyce (Hamilton) 2 + 7
4 Brian Armstrong (Kallangur) Derek Bone (Pine Rivers) 2 + 4
5 Judy Wyman (Caboolture Lakes) Noelene Annakin (Glasshouse) 2 + 3
6 Glenn Norton (Ferny Grove) Warren Blackbourne (Glasshouse) 0 – 3
7 Russell Walmsley (Glasshouse) Martyn Walton (Glasshouse) 0 – 4
8 Dave James (Narangba) Joe Walters (Maleny) 0 – 7
9 Jeff Bell (Scarborough) Trevor Gray (Scarborough) 0 – 7
10 John Persich (Kallangur) Margaret Rosier (Kallangur) 0 – 24
Triples – 2 Bowl
Lead Second Skip Score
1 James Hunt (Geebung) Tony Passini (Aspley) Nev Hoey (Donnybrook) 2 + 1
2 Ken Nelson (Northern Suburbs) Carol James (Narangba) – non arm Marko Kendes (Northern Suburbs) 0 – 1
GAME 2 – 3 Bowls Pairs
Lead Skip Game 2
1 Tony Watson (Bramble Bay) David Pearson (Carina) 2 + 17
2 Dave James (Narangba) Joe Walters (Maleny) 2 + 8
3 Russell Walmsley (Glasshouse) Martyn Walton (Glasshouse) 2 + 5
4 Glenn Norton (Ferny Grove) Warren Blackbourne (Glasshouse) 2 + 4
5 Brian Armstrong (Kallangur) Derek Bone (Pine Rivers) 2 + 1
6 Jim Hanna (Hamilton) Les Joyce (Hamilton) 0 – 1
7 Vince Knauth (Ferny Grove) Gwen McVeigh (Caboolture Lakes) 0 – 4
8 Jeff Bell (Scarborough) Trevor Gray (Scarborough) 0 – 5
9 John Persich (Kallangur) Margaret Rosier (Kallangur) 0 – 8
10 Judy Wyman (Caboolture Lakes) Noelene Annakin (Glasshouse) 0 – 17
Triples – 2 Bowl
Lead Second Skip Score
1 James Hunt (Geebung) Tony Passini (Aspley) Nev Hoey (Donnybrook) 2 + 4
2 Ken Nelson (Northern Suburbs) Carol James (Narangba) – non arm Marko Kendes (Northern Suburbs) 0 – 4
OVERALL
Lead Skip Combined
1 Tony Watson (Bramble Bay) David Pearson (Carina) 4 + 41
2 Brian Armstrong (Kallangur) Derek Bone (Pine Rivers) 4 + 5
3 Jim Hanna (Hamilton) Les Joyce (Hamilton) 2 + 6
4 Vince Knauth (Ferny Grove) Gwen McVeigh (Caboolture Lakes) 2 + 3
5 Glenn Norton (Ferny Grove) Warren Blackbourne (Glasshouse) 2 + 1
6 Russell Walmsley (Glasshouse) Martyn Walton (Glasshouse) 2 + 1
7 Dave James (Narangba) Joe Walters (Maleny) 2 + 1
8 Judy Wyman (Caboolture Lakes) Noelene Annakin (Glasshouse) 2 – 14
9 Jeff Bell (Scarborough) Trevor Gray (Scarborough) 0 – 12
10 John Persich (Kallangur) Margaret Rosier (Kallangur) 0 – 32
Triples – 2 Bowl
Lead Second Skip Score
1 James Hunt (Geebung) Tony Passini (Aspley) Nev Hoey (Donnybrook) 2 + 5
2 Ken Nelson (Northern Suburbs) Carol James (Narangba) – non arm Marko Kendes (Northern Suburbs) 0 – 5

The raffles major sponsors for this month were Kris Higgins of Independent Travel Advisors. Thanks also to members for their donations to the raffle.

A big thanks to all of our raffle sponsors.