17th November 2019 – Aspley

Aspley Bowls Club was the venue for our Tournament on Sunday 17th November 2019.

It was a great day with 28 players from Pine Rivers, Aspley, Wynnum, Chermside, Manly, Kallangur, Sandgate, Northern Suburbs, Red Hill, Gatton, Woodford, Samford, Bribie Island and Jindalee in attendance.

Winners of the 2x4x2 were Ben Ridolfi (Aspley) and Mal Aitken (Aspley) with a 2 + 18 and runners up Jean Hunter (Pine Rivers) and Alf Hunter (Pine Rivers) with a 2 + 12.

Winners of the 3 Bowls Pairs were Jean and Alf Hunter (Pine Rivers) with a 2 + 12 and the runners up were Elizabeth and Doug Bristow (Pine Rivers) with a 2 + 7.

Overall winners of the day were Jean and Alf Hunter (Pine Rivers)with a 4 + 24 and runners up were Ben Ridolfi (Aspley) and Mal Aitken (Aspley) with a 4 + 22.

Another round of close finishes!!

Pictured are winners of the Random Draw $50 Fuel Cards were Ross Knight (Gatton), Linda Walters (Progressive Realty), Col Griffin (Jindalee), Tom Harris (Chermside) and Tony Watson (BNABAi President)

Our major sponsor for the day was Linda and Jason from Progressive Realty.

Raffles were sponsored by Kris Higgins of Travel Counsellors and again we thank Kris for her ongoing support.

So get behind our sponsors if you can and support their products as they support us.

GAME 1 – 2 x 4 x 2
Lead Skip Game 1
1 Ben Ridolfi (Aspley) Mal Aitken (Aspley) 2 + 18
2 Jean Hunter (Pine Rivers) Alf Hunter (Pine Rivers) 2 + 12
3 Glenn Norton (Red Hill) Ross Knight (Gatton) 2 + 6
4 Rita French (Wynnum) Tom Harris (Chermside) 2 + 6
5 Maureen McQuaid (Chermside) Nev Cullen (Aspley) 2 + 5
6 Barry French (Wynnum) Frank Farrall (Manly) 2 + 5
7 Trevor Waters (Kallangur) Tony Mason (Kallangur) 2 + 1
8 Vic McCullough (Woodford) Bill Baulch (Samford) 0 – 1
9 Dianne Keogh (Sandgate) Marco Kendes (Geebung) 0 – 5
10 Dennis Bowers (Bribie Island) Allan Svenson (Samford) 0 – 5
11 Col Griffin (Jindalee) Tony Watson (Chermside) 0 – 6
12 Elizabeth Bristow (Pine Rivers) Doug Bristow (Pine Rivers) 0 – 6
13 Geoff Jordan (Kallangur) Peter Kanowski (Kallangur) 0 – 12
14 Ken Giles (Pine Rivers) Derek Bone (Pine Rivers) 0 – 18
GAME 2 – 3 Bowls Pairs
Lead Skip Game 2
1 Jean Hunter (Pine Rivers) Alf Hunter (Pine Rivers) 2 + 12
2 Elizabeth Bristow (Pine Rivers) Doug Bristow (Pine Rivers) 2 + 7
3 Ben Ridolfi (Aspley) Mal Aitken (Aspley) 2 + 4
4 Barry French (Wynnum) Frank Farrall (Manly) 2 + 3
5 Rita French (Wynnum) Tom Harris (Chermside) 2 + 2
6 Dianne Keogh (Sandgate) Marco Kendes (Geebung) 2 + 2
7 Geoff Jordan (Kallangur) Peter Kanowski (Kallangur) 2 + 2
8 Col Griffin (Jindalee) Tony Watson (Chermside) 0 – 2
9 Dennis Bowers (Bribie Island) Allan Svenson (Samford) 0 – 2
10 Trevor Waters (Kallangur) Tony Mason (Kallangur) 0 – 2
11 Vic McCullough (Woodford) Bill Baulch (Samford) 0 – 3
12 Ken Giles (Pine Rivers) Derek Bone (Pine Rivers) 0 – 7
13 Maureen McQuaid (Chermside) Nev Cullen (Aspley) 0 – 12
14 Glenn Norton (Red Hill) Ross Knight (Gatton) 0 – 14
OVERALL
Lead Skip Combined
1 Jean Hunter (Pine Rivers) Alf Hunter (Pine Rivers) 4 + 24
2 Ben Ridolfi (Aspley) Mal Aitken (Aspley) 4 + 22
3 Rita French (Wynnum) Tom Harris (Chermside) 4 + 8
4 Barry French (Wynnum) Frank Farrall (Manly) 4 + 8
5 Trevor Waters (Kallangur) Tony Mason (Kallangur) 2 – 1
6 Elizabeth Bristow (Pine Rivers) Doug Bristow (Pine Rivers) 2 – 1
7 Dianne Keogh (Sandgate) Marco Kendes (Geebung) 2 – 3
8 Maureen McQuaid (Chermside) Nev Cullen (Aspley) 2 – 7
9 Glenn Norton (Red Hill) Ross Knight (Gatton) 2 – 8
10 Geoff Jordan (Kallangur) Peter Kanowski (Kallangur) 2 – 10
11 Vic McCullough (Woodford) Bill Baulch (Samford) 0 – 4
12 Dennis Bowers (Bribie Island) Allan Svenson (Samford) 0 – 7
13 Col Griffin (Jindalee) Tony Watson (Chermside) 0 – 8
14 Ken Giles (Pine Rivers) Derek Bone (Pine Rivers) 0 – 25
« 1 of 2 »